Потік газу з Росії через газопровід "Ямал-Європа", який пролягає через Білорусь і Польщу до німецького міста Маллнов, впав до нуля після різкого скорочення, яке почалося в неділю. Постачання в Баумбартен у Австрії, який лишається європейським вузлом для російського газу, скоротилося на 25% від середнього показника за 10 днів.

Як повідомляє Bloomberg, у "Газпромі" запевнили, що продовжують використовувати ГТС "Ямал-Європа", а реальні об'єми залежать від попиту з боку клієнтів. Оператори Gascade Gastransport GmbH і Gas Connect Austria GmbH не повідомили ринок про жодні заплановані чи позапланові роботи.

"Таке значне скорочення транзиту газу головним чином продиктоване слабким попитом в Європі через теплу зиму, великі запаси газу в підземних сховищах і викривлення потреб через пандемію коронавірусу", - вважають у VTB Capital.

Європейський ринок газу стежить за ознаками, які б вказували на рішення ключових виробників на зразок Росії й Норвегії почати скорочення поставок через зростання безпрецедентного перенасичення. Ціни на найбільшому в Європі ринку Dutch Title Transfer Facility обвалилися до 3,365 євро за мегават-годину минулого тижня або до 40,7 доларів за тисячу кубометрів. Ці рівні говорять, що економічна ситуація погіршилася навіть для таких дешевих виробників, як "Газпром".

"Ми помітили, що в середньому "Газпром" платить приблизно 47 доларів за тисячу кубометрів транзиту через всі газопроводи окрім "Північного потоку". Сюди входить ГТС України, де в російської компанії є зобов'язання "перекачуй або плати"", - зауважують VTB Capital.

Сховища в Європі зайняті газом приблизно на 71%. Очікується, що вони будуть повністю заповнені до липня. Поставки з Норвегії опустилися нижче середніх об'ємів за п'ять років. Але тепер це цілком відповідає сезонній нормі. Катар, який став одним з найбільших постачальників зрідженого газу в Європі, запевняє, що не буде скорочувати експорт через перенасичення і низькі ціни.